Sport

 


Narodowe Dni Badmintona

Szkoła Podstawowa w Połańcu na Torwarze w Warszawie

Narodowe Dni Badmintona na warszawskim Torwarze odbyły się w poniedziałek i wtorek 04-05 grudnia 2017r. W tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć uczniów Szkoły Podstawowej w Połańcu, reprezentujących Uczniowskie Kluby Sportowe „Żaczek” i „Olimpek”. Na Narodowe Dni Badmintona wybraliśmy się mocną, blisko 26 osobową ekipą. Byli to pasjonaci badmintona; młodzież, uczniowie szkoły podstawowej z nauczycielami wychowania fizycznego: Aliną Switek i Ewą Lasotą. Organizatorami tej sportowej imprezy był: Polski Związek Badmintona oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach zadania: wspieranie projektów upowszechniania sportu dzieci i młodzieży.

Chcemy przede wszystkim zarazić pasją do badmintona dzieci – mówił Marcin Łojewski

z fundacji Narodowy Badminton organizującej imprezę”.

Pierwszego dnia wzięliśmy udział w badmintonowych grach i zabawach dla najmłodszych, turniejach branżowych, a także specjalnych szkoleniach trenerskich prowadzonych przez: DiemoRuhnow (trener kadry Niemiec) oraz Kim Young Man (trener kadry Korei). Podczas szkolenia mieliśmy okazję poznać różnice w szkoleniu badmintonowym między Azją (Chiny, Korea, Indonezja), a Europą (Niemcy, Polska, Dania).

Wszyscy uczestnicy mogli korzystać z atrakcji które zostały podzielone na strefę aktywności.

Najważniejszym elementem strefy aktywności był udział najlepszych polskich sportowców różnych dyscyplin. Umożliwili oni wypróbowanie i obejrzenie prezentacji z zakresu m.in. szermierki, pięcioboju nowoczesnego, laser run, armwrestlingu czy sportów siłowych. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Aleksandra Socha – 4krotna olimpijka, Oktawia Nowacka brązowa medalistka z Rio czy Alex Kurdecha – wielokrotny mistrz kraju oraz Robert Korzeniowski i Artur Siódmiak. Na NDB 2017 pojawiła się fotobudka z tzw. Greenscreenem, dzięki której mogliśmy zrobić sobie badmintonowe zdjęcia czy GIF-y. Na miejscu dostępna była również drukarka fotograficzna, dzięki której mogliśmy zabrać zdjęcia na pamiątkę. Organizator na części kortów oraz w innych przestrzeniach Torwaru uczył i sprawdzał nabyte umiejętności w zakresie technik badmintonowych. Każdy z nas otrzymał specjalny identyfikator, na którym było możliwe potwierdzenie „zaliczenia” danej techniki. Strefa techniki zawierała w sobie m.in. profesjonalny trenażer badmintonowy, możliwość pomiaru celności, szybkości czy siły uderzenia lotki. Każda grupa wiekowa miała wyznaczony cel do osiągnięcia i tylko zrealizowanie go „zaliczało” daną technikę. Każdy, kto skompletował wymaganą ilość technik otrzymał medal i upominek w postaci kompletu gadżetów badmintonowych. Nasi uczniowie brali udział w konkursach, zabawach, zdobywali autografy od znanych postaci świata sportu, a także grali w badmintona na boiskach z zaprzyjaźnionymi klubami. Turniej badmintonowy na Torwarze zakończył się dla nas sukcesem. Natalia Łygan z klasy 3b gimnazjum wywalczyła III miejsce zdobywając pamiątkowy Puchar. Uczniowie umiejętności gry w badmintona nabywają na zajęciach pozalekcyjnych odbywających się w ramach Projektu MSiT „PROGRAM KLUB” oraz Projektu WSZS w Kielcach „SZKOLNY KLUB SPORTOWY ” . Realizacja zajęć możliwa jest dzięki dofinansowaniu tego zadania z Urzędu Miasta i Gminy Połaniec.

Wyjazd obfitował w wiele wrażeń i emocji, i nie tylko tych sportowych, bowiem po zakończonym turnieju organizatorzy zapewnili nocleg w hotelu „Atos”, a na drugi dzień dzieci mogły zobaczyć Stare Miasto i zwiedzić Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wycieczka okazała się interesującym przeżyciem i dostarczyła nam wielu wrażeń.

To było dla nas niesamowite wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci…….

Galeria zdjęć:

 

 

 

 

 

 


Udział w Największej lekcji wychowania fizycznego na Torwarze w Warszawie

Dnia 16 listopada 2017 roku, odbyła się wycieczka edukacyjna do Warszawy, w której brało udział 45 uczniów z naszej szkoły Głównym punktem programu było uczestnictwo w „Największej lekcji wychowania fizycznego ”prowadzonej przez Artura Siódmiaka, najlepszego polskiego piłkarza ręcznego. Celem projektu, oprócz ustanowienia nowego rekordu, było zachęcenie najmłodszych do regularnego uczestnictwa w szkolnych zajęciach WF’ u i podnoszenia fizycznej sprawności. Organizatorzy mają tym samym nadzieje, iż dla wielu dzieci trening na Torwarze będzie stanowił początek wielkiej przygody ze sportem. Regularne zajęcia sportowe w przypadku najmłodszych mają ogromny wpływ chociażby na ich prawidłowy rozwój, wyższą samoocenę, czy zdolność nawiązywania relacji. Celem wyjazdu było zachęcenie uczniów do regularnego uczestnictwa w szkolnych zajęciach wychowania fizycznego jak również zainicjowanie kontaktu z piłką ręczną oraz propagowanie sportu i idei aktywnego spędzania czasu wolnego.

Pierwszym punktem wycieczki było zapalenie zniczy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Następnie grupa udała się na zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. W końcu przyszedł czas na główny punkt programu. Wycieczka obrała kierunek – Hala Torwar, gdzie odbywał się spektakl sportowy „Artur Siódmiak – Camp”. Program z inicjatywy reprezentanta Polski działa od 2012 roku. Imprezy sportowe organizowane są w halach na terenie całego kraju. Najmłodsi trenują z Arturem Siódmiakiem oraz z innymi sławnymi sportowcami. W tegorocznej edycji wzięło udział prawie 8 tysięcy dzieci. Trzystuosobowe grupy młodzieży wchodziły na płytę boiska co 45 minut, gdzie po profesjonalnej rozgrzewce poznawali i doskonalili techniki gry w piłkę ręczną.

Do organizacji wyjazdu udało włączyć się fundację Artura Siódmiaka oraz lokalną firmę ENREM Połaniec, którzy sponsorowali dojazd do Warszawy oraz posiłek dla uczniów naszej szkoły biorących udział w „Największej lekcji wychowania fizycznego”.

Pełni emocji i wrażeń uczniowie, naładowani dobrą i pozytywną dawką energii, wrócili do domu około godziny 21. Jesteśmy pewni, że udział w tego typu imprezach sportowych zaprocentuje w przyszłości.

Ambasadorami „Lekcji WF ‚ u” zostali m.in. Maja Włoszczowska, Anna Lewandowska, Monika Pyrek, Łukasz Kadziewicz czy Jerzy Dudek. Podczas CAMP’ u w Warszawie każdy uczestnik miał okazję uścisnąć dłoń swojego idola i razem z nim stawić czoła sportowemu wyzwaniu.

 

 


MEMORIAŁ WŁADYSŁAWA JASIŃSKIEGO

28 września 2016r. rozegrany został Turniej Piłki Nożnej, który miał na celu przybliżenie postaci Władysława Jasińskiego-„Jędrusia”. W zawodach uczestniczyły drużyny chłopców ze szkół: PSP im. Heleny i Józefa Świątyńskich w Ossali, PSP im. Jana Pawła II w Szwagrowie, PSP im. T. Kościuszki w Połańcu
i ZPO w Ruszczy.

Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

I miejsce – PSP im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu
II miejsce – PSP im. Heleny i Józefa Świątyńskich w Ossali

III miejsce – PSP im. Jana Pawła II w Szwagrowie

IV miejsce – ZPO w Ruszczy

Podczas uroczystości zakończenia turnieju puchary i dyplomy najlepszym zespołom wręczyli: p. Maria Burczy – prezes Stowarzyszenia „Jędrusie”, p. Karolina Koper-Adamczak – dyrektor OSiR w Połańcu, p. Ewa Bialik – Dyrektor PSP w Połańcu, p. Alicja Dalmata – Wicedyrektor PSP w Połańcu.

Nauczyciele wychowania fizycznego

 


ŚWIĘTOKRZYSKI DZIEŃ BADMINTONA

 

W listopadzie w Publicznej Szkole Podstawowej w Połańcu odbył się Szkolny Turniej Badmintona zorganizowany w ramach Świętokrzyskich Dni Sportu. Celem spotkania była promocja zdrowego stylu życia, stworzenie możliwości aktywnego wypoczynku oraz integracja uczniów naszej szkoły.

Rywalizacja turniejowa została przeprowadzona w hali sportowej na trzech boiskach, w systemie grupowo-pucharowym. Organizatorami turnieju byli nauczyciele wychowania fizycznego, którzy w tym roku szkolnym przeprowadzili cykl zajęć skierowanych do uczniów klas IV-VI.  Miały one na celu zapoznanie ich z przepisami gry w badmintona oraz naukę podstawowych umiejętności technicznych i taktycznych.

W turnieju wzięło udział 30 miłośników tej jakże ciekawej gry. W szranki stanęło 13 dziewcząt i 17 chłopców z klas VI. Łącznie w grach pojedynczych zawodnicy rozegrali 56 spotkań. Wśród dziewcząt i chłopców toczyła się zawzięta walka o awans do rundy finałowej. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Switek, na drugim miejscu uplasowała się Eliza Bober, natomiast trzecie miejsce na podium wywalczyła Oliwia Jabłońska. W kategorii chłopców zwycięzcą został Jakub Krupa, drugie miejsce wywalczył Karol Durma, natomiast trzecie miejsce zdobył Łukasz Kasperek.

Czterogodzinne zmagania zakończyły się w przyjaznej atmosferze i duchu sportowej rywalizacji. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami, medalami oraz statuetkami dla najlepszych zawodników. Wręczenia nagród dokonała wicedyrektor szkoły Pani Danuta Stawiarz, gratulując wszystkim uczestnikom.

W styczniu w ramach kontynuacji Świętokrzyskiego Dnia Badmintona odbył się Szkolny Turniej Badmintona Klas V. W turnieju wzięło udział 60 uczestników. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Nicola Kowalska, na drugim miejscu uplasowała się Natalia Kutz, natomiast trzecie miejsce na podium wywalczyła Julia Dziarmaga .  W kategorii chłopców zwycięzcą został Igor Jabłoński, drugie miejsce wywalczył Kacper Żugaj, natomiast trzecie miejsce zdobył Oliwier  Płużek.


 

 

X MEMORIAŁ KRZYSZTOFA DOBROCHA W PIŁCE SIATKOWEJ

DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

 

W dnia 22 i 23 lutego 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Połańcu, po raz dziesiąty rozegrany został Memoriał Krzysztofa Dobrocha w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców.

Turniej miał na celu uczczenie pamięci nauczyciela, doradcy metodycznego i trenera piłki siatkowej Krzysztofa Dobrocha i odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec. Zawody jak co roku cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród uczniów. Rywalizowało 146 dziewcząt i chłopców z klas IV-VI. Sędzią głównym był p. Jacek Myślak. Podczas uroczystości zakończenia turnieju medale i dyplomy najlepszym zespołom wręczyli: p. Karolina Koper-Adamczak – dyrektor OSiR w Połańcu, p. Krzysztof Kazberuk i p. Jacek Myślak – trenerzy piłki siatkowej. Układ taneczny zaprezentowały dziewczęta z klasy VI b.

Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

DZIEWCZĘTA

KLASA IV

I miejsce – Rozalia Durma, Karolina Meszek

II m. – Weronika Skrobacz, Antonina Adamczak

III m. – Alicja Brzeska, Oliwia Macias

KLASA V

I miejsce – Julia Dziarmaga, Wiktoria Palińska, Natalia Kutz

II m. – Karolina Mikuśkiewicz, Patrycja Kamińska, Aleksandra Kwiatkowska

III m. – Natalia Ptak, Wiktoria Pabis, Paulina Gondek

KLASA VI

I miejsce – Natalia Jungiewicz, Oliwia Ryńska, Natalia Bednarska

II m. – Oliwia Jabłońska, Eliza Bober, Natalia Zabłocka

III m. – Natalia Pisula, Nicola Podskarbi, Sylwia Walczyk

CHŁOPCY

KLASA IV

I miejsce – Bartosz Tomala, Maciej Mielnik

II m. – Michał Chyla, Jakub Łukaszek

III m. – Karol Bąk, Daniel Grzesik

KLASA V

I miejsce – Filip Bąk, Igor Jabłoński, Bartłomiej Wilk

II m. – Oliwier Płużek, Kacper Żugaj, Bartosz Szucki

III m. – Hubert Skuta, Bartłomiej Wnuk, Jakub Walczyk

KLASA VI

I miejsce – Łukasz Kasperek, Kacper Godzwon-Skotnicki, Jakub Kosowicz, Igor Cebula

II m. – Dawid Bąk, Mateusz Chyla, Adam Nowak, Mateusz Michalski

III m. – Bartosz Beczek, Bartłomiej Czosnek, Mateusz Ferenc, Jakub Krupa

Organizatorzy: nauczyciele wychowania fizycznego w PSP w Połańcu.